Antikor Testi Nedir?

Antikor Testi Nedir?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüsler gibi yabancı bir patojene maruz kaldıklarında, vücutta kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar.

ANTİKOR TESTİ NEDİR?

Antikor vücudumuza dışarıdan giren yabancı maddelere (virüsler, kimyasallar, bakteriler) karşı savunmak için üretilen protein yapısında diğer adı immunoglobulin olan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Vücudumuzda her bir antijene spesifik antikor üretilir ve bu antikorlar antijene bağlanır ve vücuttan atılması sağlanır. En çok Igm, Ige ve Igg antikor testleri yapılır.

Bu testlerin yapılmasının nedeni:

Enfeksiyonun seyrini izlemek, bağışıklığı değerlendirmek, antijenle vücut karşılaşmışmı tespit etmek, organ nakillerinde vücudun gösterdiği reaksiyonu takip etmek(organı red mi ediyor yoksa vücut kabul etmiş mi değerlendirmek)

Otoümmin bozukluklar seyreden hastalıkların teşhis ve tedavisinde (hepatit, frengi lapus, karaciğer hastalıkları, hıv, tiroid hastalıkları)

Antikor testleri kimlere uygulanır:

Kişinin hastalık mikrobuyla karşılaşıp karşılaşmadığının tespiti ve bağışıklığı değerlendirmede kullanılır.

Igg virüs vücuda girdikten 10-14 günden sonra pozitif olmaya başlar.

Igm virüs vücuda girdikten 5 gün sonra pozitif çıkmaya başlar.

En güvenilir test kandan bulunandır.

ANTİKOR TESTİ VE COVİD-19

Son aylarda Covid-19 pandemisi nedeniyle antikor testi en çok gündemde olan konudur.

Toplumda farkında olmadan Covid-19 geçiren veya geçirilmiş bir hastalığın Covid-19 muydu sorusunun yanıtı antikor testiyle belli olmaktadır. Toplum bağışıklığının tespitinde önemlidir. Hastalığı hiç farkemeden geçirenler olduğu gibi, hafif geçirenler de vardır.

Bağışıklık tespiti (antikor testi) uygulaması hem dünya da hemde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından pilot iller tespit edilerek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile iş birliği yapılarak görevli sağlık ekiplerine testler yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bildirgesinde covid-19 virüsüne karşı oluşan antikorun çalışmalarının devam ettiğini ancak şu ana kadar iyileşen hastalardaki antikor seviyelerinin değişkenlik gösterdiğini ve bunun Covid-19 a karşı bağışıklık tespitini zorlaştırdığını ve çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Bir Yorum Bırak