Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Dengesiz ve yetersiz beslenme birçok hastalıklara zemin hazırladığı gibi çağımızın önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Bu durumdan en çok büyüme çağındaki çocuklar ergenler etkilenmekte ve sağlıksız nesiller yetişmektedir.
Doğru beslenme kalp hastalıkları, felç, diabet, gut, kolestrol yüksekliği, lipit yüksekliği, osteoporoz gibi hastalıklarda çok önemlidir.

Bu doğrultuda hastalarımız beslenme ve diyet bölümünde tecrübeli diyetisyeninimizin  gözetiminde bilgilendirilmektedirler. Yeterli ve dengeli beslenmeyi koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti olarak görüp çalışmalarımız bu yönde devam ettirmekteyiz.

Diyet yaparken hastalarımızın yaptığı en büyük yanlış aç kalmaktır. Diyet aç kalarak yapılmaz. Çok kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermek sağlık açısından doğru değildir. Doğrusu dengeli ve sağlıklı beslenerek zayıflamaktır. Sağlıklı beslenmek ve ideal kiloya ulaşmak için muhakkak diyetisyenden yardım almak gerekmektedir.
Şişmanlığın ya da zayıflığın hesaplanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi vücut kitle endeksidir. Vücut kitle endeksi, vücut ağırlı ve boy ölçüsünün matematiksel bir hesaplanması sonucu ortaya çıkan sayıdır. Bu sayının büyüklüğü ve küçüklüğüne bağlı olarak kişinin normal, fazla kilolu, obezite ya da zayıflık gibi durumun belirlenmesi sağlanmaktadır.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ DEĞERLERİ

• 18.9 kg/m2’nin altında olanlar – ZAYIF
• 19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar – NORMAL
• 25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar – TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)
• 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)
• 35-üzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)

 

Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve Diyetetik insan sağlığıyla doğrudan ilgili, beslenme yöntemlerini, kişiye en uygun beslenme ve diyet programlarını inceleyen bir bilim dalıdır.

 Mesleki Önem Giderek Artıyor

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yarattığı sağlık sorunları ile birlikte; obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi, kanser ve pek çok hastalık giderek artmaktadır. Bu nedenle oluşan hastalıkların önlenmesi veya mevcut durumun düzenlenmesi için diyetisyenlik mesleği önem kazanmaktadır.

Beslenme ve Diyet uzmanlarının çalışma alanlarını; besinler, beslenme yöntemleri, diyetler, besin alımının miktarı, cinsi, sıklığı, toplu beslenme yerlerinin düzenlenmesi, ayakta ve yatan hastaların beslenmesinin düzenlenmesi gibi konular oluşturmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik alanında görev alanlar, sağlığın korunması ve geliştirilmesinden hastalıkların tedavisine kadar geniş bir perspektifte sağlık düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunacak çalışmalar yürütmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Çalışma Alanları Nelerdir?   

Obezitenin ve diyabetin toplum sağlığını en çok tehdit eden sorunlar arasında bulunması ile birlikte diyetisyenlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu kapsamda kamu kuruluşlarında ve özel sağlık sektöründe birçok iş imkânı bulunmaktadır. Mezunlar; kamu ve özel hastaneler, üniversiteler gibi sağlık kuruluşlarında, halk sağlığı merkezleri, besin sanayi, toplu beslenme sistemleri, yemek fabrikaları, otel yiyecek ve içecek bölümleri, toplu beslenme yapılan tüm özel ve kamu kuruluşları gibi yerlerde iş bulmaktadır. Araştırma ve akademik kariyer alanlarında besin ve beslenme konularının büyük bir orana ulaşması nedeniyle bu alanda da avantajlar mevcuttur. Bölüm mezunları yemek üretim tesislerinde yönetici olarak da kariyer imkânına sahiptir