Hashimoto Tiroiditi

Hashimoto Tiroiditi

Hashimoto tiroiditi en sık görülen tiroidit formu ve hipotiroidizmin en sık görülen nedenidir. Tiroidit tiroid bezinin iltihaplanmasıdır.

Hipotiroidi, tiroid hormonu üretiminde azalma durumudur. Hashimoto tiroiditi hastanın kendi bağışıklık sistemi tiroid bezine “saldırdığında “ oluşan bir  otoimmün bozukluktur. Boğazda ana soluk borusu önünde düzlemesine yerleşik kelebek şeklinde bir organ olan tiroid bezi büyür (guatr denilir), genellikle hassas olmamasına rağmen sert veya lastik kıvamında hissedilir. Tiroid bezi dokusu , tiroid  içine nüfuz eden lenfositler ve tiroid antikorları tarafından yavaş yavaş yok edilir. Hastalarda birkaç yıl herhangi bir hastalık belirtisi görülmese de sonunda bir ölçüde tiroid bezi yetersizliği (hipotiroidi) gelişecektir. Hastalık belirtileri kilo alımı, soğuğa karşı artmış duyarlılık, yorgunluk, cilt kuruluğu, kabızlık, güçsüzlük, unutkanlık, uyuşukluk, adet düzensizlikleri ve saç dökülmesini içerebilir.
Yaklaşık olarak her 1000 kişide 1 ila 50 kişinin yaşamlarının bir bölümünde bu hastalık gelişecektir. Bu hastalık en çok 40 yaş üstü kadınlarda oluşmaktadır. Soygeçmişinde tiroid hastalıkları veya özellikle tip 1 diyabet veya  böbrek üstü bezi yetersizliği gibi başka otoimmün hastalıkları olanlarda da gelişebilmektedir.
Testler

Hastalığa tanı koyabilmek için TSHT4T3 gibi tiroit fonksiyon testlerine ilaveten tiroit peroksidaz antikoru (anti-TPO; bakınız Tiroit antikorları) testi yapılır.  Bu test tiroid hücreleri içinde bulunan bir proteine karşı oluşan otoantikorların varlığını saptamaktadır.  Normalde bu antikorlar mevcut olmadığı gibi yüksek bir değer genellikle Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi rahatsızlıklarda tiroidin maruz kaldığı otoimmün hasara işaret etmektedir.
Tedavi
Bu hastalık sıklıkla hafif seyretmektedir. Birçok olguda tiroid hormon düzeyleri (T4 ve T3) normal ve hasta önemli rahatsızlıklar geçirmiyorsa hiçbir tedavi gerekmemektedir. Ancak tiroid hormonu üretimi azaldığında tiroid hormonu replasman tedavisi gerekli olabilmektedir. TSHdüzeyleri yükselmiş Hashimoto tiroiditi hastalarında kısa sürede hormon düzeyleri düşebildiğinden bazı doktorlar TSH düzeyleri yükselir yükselmez hormon tedavisine başlayacaktır

Bir Yorum Bırak