Hipofiz Bozuklukları

Hipofiz Bozuklukları

Hipofiz bozuklukları hipofiz bezi (pitüiter bez) tarafından üretilen bir veya birden fazla sayıda hormonun fazlalığı veya eksikliği ve/veya hipofiz tümörü varlığında çevre oluşumlara baskının neden olduğu bulgularla karakterizedir

Hipofiz bezi başın ortasında sinüs boşluğunun arkasında fasulye şeklinde bir bezdir. Beynin –tabanında, hipotalamus aşağısında bulunur. Hipotalamus ve hipofiz bezi vücudun her yanında dokuları etkileyen hormonları üreten ve ayarlayan hormonal sistemin bir bölümünü oluşturmaktadır. Hipotalamus beyin ve sinir sistemiyle iletişime girer. Vücudun belli bir gereksinmesini algılar ve hipofize ne zaman hormon üretimine başlayacağı ve ne zaman artıracağını söyler.
Hipofiz bir ön bir de arka kısımdan ibarettir. Ön bölümde büyüme hormonu (BH), adrenokortikotropin hormon (ACTH), tiroit uyarıcı hormon (TSH), lüteinleştirici hormon (LH), folikül uyarıcı hormon (FSH) ve prolaktin üretilir.  Bu hormonlar  kemik büyümesi, kas kitlesi, vücudun strese yanıtı, kan şekeri, vücudun enerjiyi kulanma hızı (metabolik hız), ikincil cinsiyet karakteristik özelliklerinin gelişmesi, üretkenlik ve süt üretiminin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Vücut içinde tiroit bezi, böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar (kadınlarda) ve erkeklerde testisler gibi spesifik hedef organları etkilerler. Hipotalamusta üretilen oksitosin ve antidiüretik hormon (ADH) salım için hipofizin arka bölümünde depolanır. ADH, böbreklerin çıkarttığı su miktarını kontrol eder ve sonuçta vücuttaki su dengesini düzenler. Oksitosin doğum sırasında ve sonrasında rahmin kasılmalarını uyarır ve emzirme sırasında süt salımının uyarılmasından sorumludur.
 
Tedaviler
Tedaviler hipofiz bozukluğunun nedenine bağlı olarak değişmektedir. Hormonun etkisini bloke etmek, eksik veya mevcut  olmayan hormonları takviye etmek ve hipofiz tümörlerini küçültmek için ve bazen cerrahiden önce ilaçlar kullanılabilir. Hipofiz tümörü varlığında tümörü çıkartmak için cerrahi uygulanabilir. Hipofiz bezine burun içinden transsfenoit cerrahisi denilen bir yöntemle ulaşılır. Tümörü küçültmek ve aşırı hormon üretimini azaltmak için diğer tedavilerle birlikte hedefe yönelik ışın tedavisi kullanılabilir.

Bir Yorum Bırak