Dengesiz ve yetersiz beslenme birçok hastalıklara zemin hazırladığı gibi çağımızın önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Bu durumdan en çok büyüme çağındaki çocuklar ergenler etkilenmekte ve sağlıksız nesiller yetişmektedir.
Doğru beslenme kalp hastalıkları, felç, diabet, gut, kolestrol yüksekliği, lipit yüksekliği, osteoporoz gibi hastalıklarda çok önemlidir.

Bu doğrultuda hastalarımız beslenme ve diyet bölümünde tecrübeli diyetisyeninimizin  gözetiminde bilgilendirilmektedirler. Yeterli ve dengeli beslenmeyi koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti olarak görüp çalışmalarımız bu yönde devam ettirmekteyiz.

Diyet yaparken hastalarımızın yaptığı en büyük yanlış aç kalmaktır. Diyet aç kalarak yapılmaz. Çok kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermek sağlık açısından doğru değildir. Doğrusu dengeli ve sağlıklı beslenerek zayıflamaktır. Sağlıklı beslenmek ve ideal kiloya ulaşmak için muhakkak diyetisyenden yardım almak gerekmektedir.
Şişmanlığın ya da zayıflığın hesaplanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi vücut kitle endeksidir. Vücut kitle endeksi, vücut ağırlı ve boy ölçüsünün matematiksel bir hesaplanması sonucu ortaya çıkan sayıdır. Bu sayının büyüklüğü ve küçüklüğüne bağlı olarak kişinin normal, fazla kilolu, obezite ya da zayıflık gibi durumun belirlenmesi sağlanmaktadır.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ DEĞERLERİ

• 18.9 kg/m2’nin altında olanlar – ZAYIF
• 19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar – NORMAL
• 25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar – TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)
• 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)
• 35-üzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)