Gastroenteroloji bölümünde, yemek borusu, bağırsak, pankreas ve karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde cerrahi işleme gerek kalmadan endoskopik ya da medikal olarak tedavisi yapılmaktadır.
Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde izlenecek yolun belirlenmesinde çok önemlidir. Sindirim sistemi rahatsızlıkların teşhisinde muayene, laboratuar tetkikler ile radyolojik incelemelerin yanında endoskopik tetkiklere sıklıkla başvurulmaktadır.
Gastroenteroloji bölümümüzde, mide ve yemek borusu için özofagogastroduodenoskopi, kalın barsak için kolonoskopi ve rektosigmoidoskopi yapılmaktadır.

 

Gastroenteroloji nedir?

Yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas organlarını konu alan söz konusu bilim dalı; bu organların ülser, gastrit, sarılık, siroz, spastik kolon (irritabl bağırsak sendromu: İBS), safra kesesi taşları ve iltihabı, mide-bağırsak kanserleri, hemoroid (mayasıl, basur) gibi bilinen hastalıklarına çözüm arıyor.

Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgulardan başlıcaları şunlardır :

Kabızlık
İshal
Kusma
Bulantı
Karın ağrısı
İrritabıl barsak sendromu
Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi)
Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi)
Safra kesesi ağrısı

Kabızlık Nedir?

Kabızlık diğer bir deyişle konstipasyon, bağırsak hareketlerinin normale göre azalması durumudur. Bağırsak fonksiyonu, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerin günlük dışkılama sayısı bir başkasının haftalık sayısı kadar olabilir. Kabızlık durumunu anlamak için dışkılama sayısından çok doğal durumdan farklı bir hareket yavaşlaması işarettir.