Kemik Erimesi ve Tedavisi

Kemik Erimesi ve Tedavisi

Genel halk arasında kabul görmüş olan adının kemik erimesi olmasına karşın osteoporozda düşünülen tarzda bir erime söz konusu değildir.

Kemiklerin genel yapısında bir zayıflama söz konusudur ve eğer tedavi edilmezse en basit, şiddetli travmalarda bile kemiklerde kırılma söz konusu olabilir. Genel olarak yaşla beraber bazı insanlarda kemik yapısında bozulma ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, sigara, yanlış beslenme, genetik faktörler, hareketsizlik, bazı hastalıklar (tiroid hastalıkları, diyabet, vs.) ve bazı ilaçların kullanımı (halk arasında genel olarak “kortizon” şeklinde tabir edilen steroid yapıda ilaçlar başta olmak üzere çeşitli ilaçlar) durumunda osteoporoz daha da ilerleyebilir ve vücutta bazı kırıkların olması durumunda hayatı ciddi anlamda tehdit edebilir.

Osteoporoz tanısı konulduktan sonra genel olarak tedavisi kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Ama önemli olan, tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi, hastalık oluşmadan önce önlenmesidir. Bu durumda hastalara düşen görev yıllık kan sayımlarını düzenli olarak yaptırmaları ve vücutta çeşitli bölgelerde ağrı, sızlama, vs. gibi açıklanamayan  belirtiler ortaya çıktığında hemen bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurulmasıdır.

Osteoporoz belirtileri yukarıda da belirttiğim gibi vücutta ağrı, sızlama, kaslarda güçsüzlük hissi gibi başka bir takım hastalıklarla karışabilen şikayetlerden oluşmaktadır. Özellikle sırt bölgesinde ağrı olması önemlidir çünkü hastanın omurgasını oluşturan omur kemiklerinde çok ince kırıkların belirtisi olabilir. İleri osteoporoz vakalarında hastaların kalça eklemi, ön kol kemiği, ayak kemikleri gibi kemiklerinde kırıklar ortaya çıkabilir.

Özellikle kalça kırıkları 65 yaş üstü yaşlı hastalarda ölümcül olabilmesi açısndan önemlidir. Hastalığın tanısı konulduktan sonra öncelikle hastaların beslenme ve egzersiz konusunda bilinçlendirilmesi çok önemlidir.

Özellikle ev yapımı yoğurtların günde iki kase kadar yenilmesi ve yeşil yapraklı sebzelerle yapılan günlük salata tüketimi önemlidir. Hastaların düzenli olarak aerobik egzersiz ( yürüyüş, bisiklet, vs.), yüzme ve genel kas gruplarını güçlendiren egzersizlere yönlendirilmesi gereklidir. Egzersiz reçetesi her hastaya özeldir ve mutlaka bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından düzenlenmelidir. İnternetten hastaların kendilerine egzersiz programı oluşturmasının çoğunlukla bir faydası olmayacağı gibi bazı hastalıkların varlığında (hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, vs.) hastalara zarar da verebilir.

Çok ileri hastalarda, kemik mineral yoğunluk ölçümü çok düşük ise, çeşitli ilaçların kullanılması gündeme gelebilir.

Özellikle D vitamini ve kalsiyum takviyesi yapıldıktan sonra haftalık, aylık veya yıllık ilaçlara başlanabilir.

Osteoporoz tanısı konulduktan sonra hastanın 6 ayda bir kan, yılda bir defa da kemik ölçümü yaptırması zorunludur. Bununla beraber beslenme, egzersiz ve hasta eğitimi ile beraber bütüncül yapılan yaklaşımlarla osteoporoz tedavisi çoğunlukla mümkün olabilmektedir.

8 Yorum
 • woman_comments

  Dahiliye doktorunuz Sayın Prof Dr Osman Kaftan bey hastanenizde oldugu için çok şanslısınız... yılların tecrübesi ve kendini yenileyen aydın görüşü sayesinde her zaman ailece memnun kalarak ayrılıyoruz tesekkur ederim

 • woman_comments

  Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr Bora Yılmaz hem hekimliği, hem de insanlığı ile çoğu hekimin örnek alması gereken biri..Hem yaptığı muayene hem size olan yaklaşımı hemde verdiği tedavi çok faydalı olduğu için kendisine müteşekkirim

 • woman_comments

  Estetisyen Ayşin Alev hanıma gidiyorum daha iyisi olamaz o kadar anlayışlı guleryuzlu bir bayan ki benim bütün endişelerimi yenmemi sağladı.Magnet tip bünyesinde böyle bir estetisyeni olduğu için çok şanslı...

 • man_comments

  İlk kez ilaçlı tomografi çektireceğim için endişeliydim tavsiye üzerine ilaçlı tomografi çektirmek için Magnet Hastanesine başvurdum. Tomografi çeken Merve İrem Hanım işinde gayet bilgili, güler yüzlü ve tecrübeli. Damar yolunu açtıktan sonra 10 dakika dinlenmem gerektiğini ve tomografi sonrasın da 3 gün boyunca bol bol su içmem gerektiğini hatırlattığı için teşekkür ederim. İlgisinden çok memnun kaldım.

 • man_comments

  Öncelikle randevu alırken ve saatte değişiklik yaparken hiç bekletilmeden hemen yardımcı oldular hastaneye gittiğimde de personellerin güler yüzle karşılaması çok hoşuma gitti. Doktorumla görüştüğümde herhangi bir sorun yaşamadım. Magnet telefonla çok rahat her saat ulasabileceginiz bi hastane <3

 • woman_comments

  Telefonlarına bu kadar hızlı ve çabuk ulaşabileceğim başka bir hastahane olamaz. Çok acil doktoruma ulaşmam gerektiğini çalışanlardan Nuray hanıma rica ettim tüm içtenliği ve kibarlığıyla bana çok yardımcı oldu teşekkür ediyorum. Keşke tüm hastahanelerdeki personeller bu kadar anlayışlı ve kibar olsa..

 • man_comments

  Belimde çok ağrı vardı.ftr almam gerekti. Arkadaş tavsiyesiyle buraya başvurdum, uzm. Dr.sevim Ergün 'e muayene oldum.gercekten doktur çok ilgilendi ve acil tedaviye başlamami söyledi.tedaviye alan Emre bey sıcak tavır, sohbeti ve yaptığı uygulamariyla hızlı iyilesmemde yardımcı oldu.Gercekten Ftr diyince aklıma başka bir yer gelmiyor. Teşekkürler Magnet 😁

 • woman_comments

  Sağlığınızı ciddiye alıyorsanız deneyimli dr kadrosuyla ilgili alâkalı ve güler yüzlü personeliyle ve diğer özel hastelere nazaran düşük fiyatlarıyla ailenizin hastanesi magnet tip merkezini tercih etmelisiniz ben ve ailem çok memnun kaldık tüm çalışanlara teşekkür ederiz emeğinize sağlık

Bir Yorum Bırak