Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji bölümü teknolojik ve bilimsel anlamda çok hızlı ilerleyen ve kapsamı genişleyen bir daldır. Ortopedi ve travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemindeki doğumsal ve sonradan oluşan hastalıklarının tanı ve tedavisinde teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak hastalara en uygun medikal ya da cerrahi tedaviyi uygulamaktadır.
Tüm ortopedik yaralanmalara anında müdahale edebilecek ekibimiz en son teknolojiye göre düzenlenmiş poliklinik ve ameliyathane şartlarında çalışmalarını sürdürmektedir.
Aynı zamanda doğuştan kalça çıkıklığı için 1-3 aylık bebeklere ortopedi polikliniğimizde kalça USG yapılmaktadır.

 

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ BÖLÜMÜ NEDİR, NEYE BAKAR?

Kas ve iskelet yapısıyla ilgilenen ortopedi ve travmatoloji sadece bu anlamıyla biliniyor. Birçok hasta kemik ve kas ağrısında hangi doktora görüneceğini bilmiyor. Öncelikle ortopedi ve travmatoloji ne demek bunu incelemek gerekir. Peki, ortopedi ve travmatoloji bölümü nedir, neye bakar?

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ NE DEMEK?

Ortopedi, orthos ve paedia sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir. Temel olarak kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim dizgesinin morfolojisini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da travma sonucu oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.

Travmatoloji, Türk Dil Kurumu'nun açıklamasına göre; Fransızca kökenli (fr:traumatologie) bir sözcük olup, "Sarsıntı bilimi" anlamına gelmektedir. Travmatoloji, bugün en geniş anlamıyla tıp dilinde kullanılmakta ve ortopedi bilim dalıyla birlikte anılarak Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı şekliyle yerleşmiştir. Travmatoloji daha çok, travma sonucu oluşan durumlarda acil tedavi içeren daldır. Kısaca travmatoloji, yaralar, kırıklar, yanıklar, ezikler, çıkıklar gibi travmatik lezyonlarla ilgilenen tıp dalıdır. Travmatoloji, hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının (kemik, eklemler) eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar. Travmatoloji; üst ekstremite kırıkları, alt ekstremite kırıkları, psödoartroz ve mallar, travmatoloji radyolojisi, cerrahi tedavi gerektiren kırıklar, vertebra kırıkları, pelvis kırıkları, asetabulum kırıkları, çocuk kırıkları, çıkıklar gibi konuları kapsar. Peki bu bölümü inceleyen ortopedi doktoru hangi hastalıklara bakar? 

ORTOPEDİST HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Yukarıda da açıkladığımız gibi ortopedi doktoru kas ve iskelet yapısıyla ilgilenir.  Ancak bu bölümle ilgilenen ortopedistin anlamını bilmemiz gerekiyor. Peki, Ortopedist nedir? Ortopedi ve travmatoloji hangi hastalıklara bakar?

Ortopedist nedir?

Ortopedi uzmanları; kemikleri, kasları, eklemleri ve sinirleri inceleyen, incelediği bölgelerle ilgili muayene, teşhis ve tedavi sürecini ilerleten tıbbi personellerdir. Ortopedist olmak için 6 yıllık tıp eğitimi alınması gerekir. Tıp fakültesi eğitiminin ardından 5 yıl süresince ortopedi alanında uzmanlık eğitimi alınır. Ancak bu eğitimlerin sonucunda ortopedi uzmanı olarak görev yapılabilir. Ortopedi uzmanlığının ardından 2 yıllık eğitim alınarak el cerrahisi konusunda yan dal yapılabilmektedir.

 

 

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

-Doğumsal kalça çıkıkları
-Bacaklardaki eşitsizlikler
-Menisküs yaralanmaları
-Eklem bağlarındaki ezilme ve burkulmalar
-Sinir sıkışmaları
-Tetik parmak
-Tenisçi dirseği
-Eklem kireçlenmeleri
-Siyatik
-Topuk dikeni
-Kıkırdak yaralanmaları
-Lif kopmaları
-Kemik kırıkları
-Kemik iltihapları
-Farklı eklemlerdeki çıkıklar
-Eklem ağrıları
-Romatizmalar

 

SIRT AĞRILARINDA ANA NEDENLER NELERDİR?

Sırt ağrıları hem kas, hem bağ hem kemik hem de tendomlardan kaynaklı olabilir. Bu yüzden sırt ağrıları tek bir nedene bağlanmaz. Genellikle sırt bölgesinde ağrı yaşayan kişilerin bu ağrılara neden olan durumları ise şu şekilde sıralanabilir;
- Geçmiş dönemlerde yaşanan travmalar,
- Kalp ile ilgili rahatsızlıklar,
- Aşırı yorgunluk, uykusuzluk,
- Gün boyunca çok ayakta kalmak ya da sürekli oturmak,
- Klima gibi şiddetli rüzgara ya da soğuğa maruz kalmak,
- Bel, boyun ve sırt fıtığının olması,
- Çok ağır eşyalar kaldırmak,
- Mide hastalıkları,
- Omurga ile ilgili problemler,
- Rahatsız bir yatakta yatmak.


SIRT AĞRILARI VE KİŞİNİN GÜNLÜK HAYATI

Sırt ağırıları genel açıdan kişinin yaşam kalitesini çok fazla düşürür. Özellikle iş hayatında aktif olan kişiler sırt ağrıları nedeniyle çok fazla ayakta kalamaz ya da oturur durumda bekleyemez. Bu durum söz konusu olunca kişinin hayatında mutsuzluk baş gösterir. Ayrıca genellikle iş ve sosyal hayat içerisinde kişinin motivasyonu azalır, dikkat eksikliği ortaya çıkar. Ağrıların çok şiddetli olması odaklanamama gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu sebeple mutlaka sırt ağrılarının sebepleri çok iyi araştırılmalı, gerekli muayeneler zamanında yapılmalıdır.


Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrısında tedavi kişiden kişiye göre değişir. Tedavinin belirlenmesi için öncelikle sırt ağrısının kaynağının belirlenmesi gerekmektedir. Ağrının kaynağında hastanın şikayetleri çok önem taşır. Daha sonra ise fiziki muayene ile beraber BT, MR, EMG gibi teşhis açısından önemli çekimler yapılmalıdır. Sırt ağrısı kas ve omurga nedeniyle alakalı ise genellikle ortopedik yastıklar gibi kolay düzenlemeler sayesinde sırt ağrıları giderilir.


Sırt Ağrılarında İlaç Tedavisi

Sırt ağrılarında fiziksel durumlar ile kas yapısının durumu daha ileri seviyede ise ilaç tedavisi önerilir. Genellikle sırt ağrıları için en sık kullanılan ilaçların başında ağrı kesiciler gelmektedir. Bölgesel sırt ağrıları söz konusu olduğunda hekimler lokal merhemler de önerilebilir. Ayrıca kas rahatsızlıkları ile ilgili bir sorun varsa çoğunlukla kas gevşeticiler kullanılır. Bu ilaç ve kremler ağrının şiddetine ve ne şekilde geliştiğine bağlı olarak hekim tarafından önerilmelidir. Doktor tarafından önerilmeyen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.


Sırt Ağrılarına İyi Gelen Durumlar

Sırt ağrıları kesinlikle hafife alınmaması gereken bir problemdir. Özellikle ağrıların durumuna ve artmasına göre mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Sırt ağrılarına çözüm bulmak için mutlaka ideal kilo korunmalıdır. Çok fazla kiloya sahip olan kişilerde sırt ağrıları da daha şiddetli olur. Bu nedenle kilo vermeye ve daha düzenli beslenmeye özen göstermek gerekir. Ağır yük kaldırmaktan kaçınmalı, ortopedik ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca spor ile kas ve kemik dokusu güçlendirilmeye çalışılmalıdır.

Ortopedi ve travmatoloji bölümümüzde tedavisi yapılan hastalıklar;

Protez Cerrahisi
* Omuz Protezi
* Dirsek Protezi
* Kalça Protezi
* Diz Protezi
* Ayak Bileği Protezi
* Parmak Protezi

Diz Artroskopisi
* Menüsküs Yırtıkları
* Ön Çapraz Bağ Tamiri
* Menüsküs Tamiri

Omuz Cerrahisi
* Kırıklar
* Kas Yırtıkları ve Sıkışmaları

Kalça Sorunlar
* Doğuştan kalça çıkıklığı
* Kalça kırıkları

Omurga Sağlığı
* Skolyoz
* Kifoz
* Omurga Yaralanmaları

El Cerrahisi
* Sinir Sıkışması
* Tendon Yaralanmaları
* El Bilek Kırıkları

Çocuk Ortopedisi
* Düz Tabanlık
* Çarpık Ayak

Ayak Sağlığı
* Hallux Valgus