Pelvik Enflamatuvar Hastalığı

Pelvik Enflamatuvar Hastalığı

Bakteriler vajinadan itibaren rahim boynu (serviks) ağzını koruyan bir mukus katmanı içinden geçerek yukarıya doğru rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar içine ilerlediğinde PİH oluşmaktadır. 

Pelvik enflamatuvar hastalığı (PİH) kadının üst üreme organlarının iltihaplanması ve enfeksiyonudur. PİH akut rahatsızlığa, kronik ağrıya neden olabildiği gibi sessiz kronik enfeksiyon şeklinde de ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında bir veya birden fazla sayıda üreme organında nedbeleşme ve geri dönüşsüz hasara neden olabilmektedir. Fallop tüplerinde nedbeleşme kısırlığa neden olabilmekte ve ektopik gebelik riskini anlamlı derecede artırabilmektedir.
Pelvik enflamatuvar hastalığının etkenleri birincil olarak klamidya enfeksiyonu ve belsoğukluğu (gonore) benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan ve sık görülen Chlamydia trachomatis ve  Neisseria gonorrhoeae  gibi iki mikroorganizmadır. Tipik olarak vajinada veya mide-bağırsak kanalında bulunan Gardnerella vaginalis veya Escherichia coli gibi bakteriler ve başka hastalık etkenleri (patojenler) de PİH'e neden olabilmektedir.
PİH her yaşta kadını, cinsel yolla bulaşma olsun veya olmasın etkileyebilmesine rağmen olguların çoğu doğurganlık çağındaki cinsel açıdan aktif kadınlarda oluşmaktadır.Genç yaşta cinsel deneyimler yaşamaya başlayan, daha önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya PİH geçirmiş olan kadınlar daha büyük bir risk altındadır. Rahim içi araç (RİA) takılan bir kadın alet takıldıktan sonraki birkaç ay artmış bir risk altında olabilir. Duş alma sırasında vajina içinin yıkanması vajinadaki normal florayı değiştirebildiği ve suyla bakterileri rahim içine taşıma potansiyeline sahip olduğu için PİH riskini artırabilir. Gebelik sırasında rahim dış ortama kapalı olduğundan gebelik sırasında nadiren PİH oluşmaktadır.
 
Tedavi
Tıp camiası bu hastalık için tanı eşiğini düşük tutmuştur. Bu yaklaşım kadında PİH olduğundan kuşkulanılırsa tanının doğrulanıp doğrulanmadığına bakılmaksızın hastanın tedavi edilmesi anlamı taşımaktadır. Çok az PİH nedbeleşmesi bile kısırlığa neden olduğundan bu yaklaşım uygulanır.
Tedavi tipik olarak Chlamydia trachomatisNeisseria gonorrhoeae ve bir dizi başka bakteriyi hedefleyecektir. Hastalık etkeni mikroorganizmalar biliniyorsa tedavi o etkenlere göre düzenlenir. Kadın tedavi sonrasında yeniden enfeksiyonu kapmaması için partneri de tedavi edilmelidir.
Olguların çoğunda ayaktan tedavi verilebilir. Ancak kadın ağır hasta, gebe veya tedaviye yanıt vermiyorsa hastaneye yatması gerekebilir. Nadiren, örneğin apse varsa cerrahi gerekebilir.

Bir Yorum Bırak